ÖDEME VE TESLİMAT

Alışveriş tamam, sıra geldi ödemeye! Merak etmeyin, onun da kolayı var. Bizde ödeme seçeneği çok
– Kredi kartı/Banka Kartı
– Havale/EFT

Ödeme tamam, şimdide sıra teslimatta. Siparişinizi verdikten sonra grafiker arkadaşlarımız aynı gün sizinle, resim ve yazılacak metin bilgileri için iletişime geçecektir. O yüzden iletişim bilgilerinizi doğru girmeniz önemli. Haftasonu ve resmi tatillerde verilen siparişlerde ise bir sonraki iş günü işleme alınacaktır. Tasarım sizin verdiğiniz resim ve bilgilere göre hazırlandıktan sonra size onay vermeniz için tekrar gönderilecektir. Siz ONAY verdikten sonra ki bütün sorumluluk size aittir. Ardında baskı, Sıvama, Kesim ve Kargolama hizmetimiz gerçekleşmektir. Siz onay verdikten sonra 3 iş günü içersinde siparişleriniz kargo firmasına teslim edilmektedir.

Siparişleriniz ile ilgili tüm soru, sorun ve önerileriniz için +90 532 157 93 83 numaralı telefonlarımızdan ve info@partitasarimlari.com e-mail adresinden destek ve bilgi talep edebilirsiniz.

Kargo Ücreti Hk.
Kargolarımız Türkiye’nin her iline gönderilmektedir. Kargo ücretleri, Türkiye’nin her yerine aynı fiyatta gönderilmektedir. Kargo ücreti alıcıya aittir.

Siparişim ne zaman gönderilecek?
Siparişinizi verdiğiniz ve sipariş onayını aldığınız anda size bir e-posta gönderilir ve sipariş kaydınız bize ulaşır. Sipariş kaydınız ulaştığı andan itibaren taahhüt edilen süre içerisinde ürünleriniz hazırlanır ve kargo firmasına teslim edilir. Kargo firmalarından yaşanabilecek gecikme ve sorunlardan dolayı partitasarimlari.com firması sorumlu tutulamaz. Pazar günleri sevkiyat yapılmamaktadır.

Siparişim ne zaman ve ne şekilde teslim edilecek?
Teslimat süresi, siparişinizin kargoya verilmesinden itibaren ortalama 3 iş günüdür. Siparişiniz belirttiğiniz teslimat adresinde size veya sizin belirttiğiniz kişiye teslim edilir. Siparişlerinizin teslimatı Kargo tarafından yapılmaktadır.

Teslimat adresinde bulunamazsam ne olacak?
Kargo teslimat sırasında adreste bulunmamanız durumunda bir “Ziyaret Notu” bırakacaktır. Bu durumda siparişinizi 3 gün içinde bulunduğu kargo şubesinden sizin teslim almanız gerekmektedir.

Ürünü teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?
Kargo görevlisi ürünü size veya belirttiğiniz kişiye teslim ederken kimlik belgesi veya ehliyet isteyecektir. Bu sebeple sizin veya teslim alacak kişinin yanında kimlik belgesi veya ehliyetinin bulunması gerekmektedir. Ürünü teslim aldığınız paketi kargo görevlisinin yanında açıp, siparişinizi kontrol ediniz. Her hangi bir yanlışlık veya eksiklik gördüğünüz takdirde derhal bizimle irtibata geçiniz ve kargo teslim tutanağı doldurarak paketi kabul etmeyiniz.

Ürün kargodan eksik çıkarsa ne yapmalıyım?
Teslim aldığınız ürünler kargodan eksik çıkarsa ‘İletişim’ sayfasında sipariş numaranızı belirterek durumu anlatan bir e-posta gönderebilirsiniz. Size en yakın kısa sürede bu konuda cevap verilecektir. Dilerseniz +90 532 157 93 83 no’lu telefondan müşteri hizmetleri yetkilimizle görüşebilirsiniz.

Teslimatla ilgili önemli bilgiler
Kargonuzu teslim aldıktan sonra, kargo yetkilisiyle birlikte açıp kontrol edebilirsiniz. Siparişinizdeki bazı ürünlerin eksik ve/veya hasarlı olduğunu görürseniz; kargo yetkilisinden tutanak hazırlamasını talep ediniz.
Kargo yetkilisinin tanıklığında, ilk teslim anında hazırlanan tutanaklar eksik ve hasarın sorumlusunun ortaya çıkarılmasında çok önemlidir. Kargoyu teslim aldıktan saatler sonra yapılan eksik ve/veya hasar bildirimleri tutanak olmadığı için ya da ilk teslim anında hazırlanmadığı için incelemeye bağlı olarak reddedilebilir.
Kargo teslimatında sorun yaşarsanız lütfen en kısa zamanda bize haber veriniz.
Ürünlerde herhangi bir baskı hatasında firmamız partitasarimlari.com sorumludur. Ürününüz yenisi size göndermekle yükümlüdür. Sadece kargo ücreti size ait olacaktır. Ürünlerin çoğunluğunu kişiye özel hazırlandığı için iade veya değişim olmamaktadır. Firmadan kaynaklı hata söz konusu olduğunda ise ürünün tekrardan hazırlanıp size gönderilmesi şarttır.